A magyarországi iskolák elleni bombafenyegetések az Iszlám Államtól is eredhetnek
A történelmi tapasztalatból kiindulva elhamarkodott döntés lenne nem követni le az ISIS szálat is.
Az évekkel ezelőtt megtorpant béketárgyalások újraindítására sürgette Annalena Baerbock német külügyminiszter Izraelt és a palesztinokat csütörtökön, Rámalláhban tett látogatása során, ahol palesztin hivatali partnerével, Rijád al-Malkival tárgyalt.
Németország kész mindkét felet támogatni a párbeszéd felvételében. „Örülök, hogy az utóbbi évek jégkorszakát legalábbis valamelyest sikerült enyhíteni” – fogalmazott Baerbock az új izraeli kormány első, bizalomépítő lépéseire utalva. A német politikust Mahmúd Abbász palesztin elnök is fogadta.
Naftali Bennett izraeli miniszterelnök ugyanis elutasítja a palesztinok által szorgalmazott kétállami megoldást, amely egy palesztin állam létrehozását helyezi kilátásba Ciszjordánia és a Gázai övezet területén Kelet-Jeruzsálem fővárossal a sok évtizedes palesztin-izraeli viszály megoldása érdekében.
Reméljük, hogy Németország meggyőzi Izraelt arról, hogy egy asztalhoz üljön velünk”
– mondta a palesztin tárcavezető.
A palesztin-izraeli viszályról szólva síkraszállt Izrael ciszjordániai terjeszkedésével szemben, és bírálta izraeli telepek létrehozását ezen az 1967-ben Jordániától elfoglalt területen. Mindemellett hangsúlyozta a demokratikus intézmények erősítésének fontosságát a palesztin területeken. Mint mondta, elsőbbséget kell adni a demokrácia, az emberi jogok és a nők jogai tiszteletben tartásának. Baerbock pénteken Jordániában, majd szombaton Egyiptomban folytatja közel-keleti tárgyalásait.
(MTI)
Fotó: Fabian Sommer / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP